13
May
2010
0
paris gezi may day 1 mayıs çiçeği

paris’te may day..

paris’te sokaklarında dolaştıkça adını bilmediğimiz tek saplı çiçeğe daha sık rastlar olmuştuk. “aaa! pastanelerde çikolatadan olanını bile yapmışlar??”, “bir özelliği olsa gerek bunun”… gibi cümlelerle biz ateşi ve tekerleği keşfede duralım, yeşim’in konuya hakim olmak için yaptığı atakla aydınlandık; bir mayıs yaklaşıyordu ve fransızlar 1 mayıs’ı müge (muguet), bizdeki diğer adıyla inci çiçeği ile kutluyorlardı…

fransızların may day’i kutlarken birbirine müge çiçeği verme adetinin 1561 yılında başladığı söyleniyor. 9. charles’ın sarayın bahçesinde yürürken eşine uzattığı müge çiçeği demeti, bu romantik çiçek alışverişinin başlangıcı olmuş. fakat ünlü gazeteci mine kırıkkanat, kendisi çok uzun yıllar fransa’da yaşamasından ve sosyolog olmasından zaar, internette rastladığım bir yazısında hikayeyi bir de sosyolog gözüyle anlatmış.. ben 9. charles’ın kısa romantik hikayesini kendim için yeterli buluyorum. zira charles’ın üslubu benim geçirdiğim 1 mayıs’la çok daha uyumlu :) lüksemburg bahçeleri ile başlayan ve montmartre’ta biten romantik bir 1 mayıs fotoğrafları ve mine kırıkkanat’ın 1 mayıs yazısı:

“Bölgede çok eski zamanlardan kalma bir 1 Mayıs geleneği vardı ve genç nişanlıların yüzyıllardan beri birbirlerine çiçekli akdiken dalı verdikleri bu özel gün, 1889 yılından öteye “işçi bayramı” olarak kutlanıyordu. Ama tatil değil iş günüydü ve on üç, on dört yaşındaki çocuklar da “deneyimli” işçi sayılıyorlar, tekstil atölyelerinde her gün on iki saat bir lokma ekmek parası karşılığında çalıştırılıyorlardı.

Yaşlı genç Fourmies işçileri, bayram günü “sekiz saatlik” mesai istemiyle grev yapmaya karar verdiler. 1891 yılı 1 Mayıs sabahı, grevciler, sokaklarda “bize 8 saat, 8 saat gerek” sloganını açık saçık bir Fransız şarkısının bestesine uydurarak neşeyle dolaştılar.

Dokuma atölyelerinin önünde jandarmayla hafif bir dalaş yaşandı ve birkaç işçi tutuklandı. Öğleden sonra grevciler, tutuklanan yoldaşlarını kurtarmak üzere hapsedildikleri belediye binasının önünde toplandılar.
Kadın işçiler, sabahki şarkının sözlerini “Bize erkeklerimiz, erkeklerimiz gerek…” diye değiştirmişlerdi.
İtiş kakış sırasında, jandarmaya takviye gelen askerlerin yavaş yavaş gerilediğini gören bir piyade subayı, grevcilerin üstüne “Ateş!” emrini verdi. 9 kişi öldü, 33 kişi yaralandı. Aralarında, otuz yaşını aşkın sadece bir işçi vardı. Diğerleri, dokuma atölyelerinde çalışan işçi çocuklardı… Ölülerden biri, Maria Blondeau adlı bir genç kız, ellerinin arasında kanlı bir “akdiken” dalı tutuyordu. Nişanlısı, henüz o sabah vermişti kendisine sevgililerin simgesi bu çiçekli dalını.
……

Fourmies kentinde yaşanan dram, ordu ve hükümetin şiddetle eleştirilmesine yol açtı ve 8 Kasım 1891 seçimlerinde, Karl Marx’ın damadı Paul Lafargue’ı tarihin ilk “sosyalist” milletvekili olarak meclise taşıdı!
8 saatlik mesai için 17 yıl daha beklemek gerekti ve Fransız işçileri bu hakkı ancak 1918’den sonra kazandı.
1 Mayıs’ların “akdiken” çiçeklemesi ise “un brin de muguet”, bir sap müge, geleneğiyle sürdürülüyor. Mayısın birinci günü insanlar, tüm Fransa ve özellikle Paris sokaklarında, yakınlarına mutlaka ve çoğu kez yabancılara da birer sap müge çiçeği armağan ederler. Müge çiçeğiyle 1 Mayıs, o zaman bu zamandır birbirinden ayrılmaz, birlikte anılırlar. Dünya yarılsa, nisan ayının son haftası dışında müge satılmaz Paris sokaklarında…
Kışın kiraz, yazın portakal yediren küresel tarım ve güneş görmeyen diyarlarda domates patlıcan yetiştiren teknoloji düzeneği bile “sürümlük” müge yetiştirememiştir. Narin müge, adeta 1 Mayıs’a adamıştır varlığını.”

paris'te may day..

Viewing images 1-16 of 59
1muguet3wm.jpg 1muguet-chocolat600.jpg 1muguet-gourmands-L-1.jpg 1petits-pots-muguet-ganache-biscuitee-aux-nois-L-1.jpg 1946 bon marche.jpg P5013842.JPG P5013843.JPG P5013844.JPG P5013852.JPG P5013853.JPG P5013855.JPG P5013856.JPG P5013857.JPG P5013858.JPG P5013872.JPG P5013882.JPG
Viewing images 1-16 of 59
0

1 Yorum

Yorum bırakın